මම විදුලියෙන් ලාබ පෙන්නුවා -පාඨලී චම්පික රණවක

පවත්නා විදුලි අර්බුධය සම්බන්ධයෙන් හිටපු විදුලිබල අමාත්‍යවරයකු වන මහනගර සහ බස්නාහිර සංවර්ධන ඇමැති  පාඨලී චම්පික රණවක මහතා අදහස් පලකර තිඛෙනවා. මේ එම සංවාදයයි.


රට පාලනය කරපු කිසිම ආණ්ඩුවකින් විදුලිබලයට අදාළව ජාතික ප්‍රතිපත්තියක් හැදුවෙ නැති එක තමයි මේ විදුලි අර්බුදයට හේතුව කියලයි කියන්නෙ.

ප්‍රතිපත්තිවල ප්‍රශ්නයක්වත්, දිගුකාලීන ජනන සැලසුම්වල ප්‍රශ්නයක්වත් මෙතන නැහැ. විදුලි ව්‍යාපෘති ක්‍රියාත්මක කරන්න ගියහම ලංකාවෙ ඇතිවෙන ගැටලු තමයි මේ අර්බුදයට හේතුව. මුලින්ම ගල් අඟුරු බලාගාරයක් අවශ්‍ය බව කිව්වෙ 1988 දි. විවිධ ගැටුම් නිසා ඒ බලාගාරය හැදුණෙ 2010 දි. ඒකත් තාක්ෂණික අතින් දුර්වල එකක්. 2015 දී අලුත් ආණ්ඩුව යටතේ නව ජාතික ප්‍රතිපත්තියකුත් නව දිගුකාලීන විදුලිබල සැලසුමත් ඇති කළා. ඒකට අනුව වැඩ කෙරුණෙ නැහැ. වැඩ කරන්න ගියහම විවිධ ප්‍රශ්න ආවා.

වෘත්තීය ඉංජිනේරුවෙක් රටේ විදුලිබල අමාත්‍යාංශය භාර ගත්තම රටේ නැවතත් විදුලි අර්බුදයක් එන එකක් නැහැ කියල හැමෝම හිතුවා. ඒත් ඔබට එදා ඒ දේ කරන්න බැරි වුණා?

මම අවුරුදු තුනයි හිටියෙ. මගෙ කාලෙ ලයිට් කැපුවෙ නැහැ. චීන බලාගාරෙ පළමු අදියර හදන්න තිබුණා. ඒ අදියරෙ විශාල අඩුපාඩුකම් තිබුණා. දෙවැනි තුන්වෙනි පියවරවලත් ප්‍රශ්න ඇතිවුණා. අපි මැදිහත් වෙලා ඒවා විසඳුවා. හදන්න තිබුණු ඉහළ කොත්මලේ ජලාශයට බලපෑම් ආවා. සමහරු මේ අර්බුදයේ වගකීම මීට අවුරුදු 20කට ඉස්සෙල්ල හිටපු ඇමැතිවරුන්ටත් පවරනවා. ඒක සම්පූර්ණ වැරදියි. අද කිසිම නියඟයක් නැහැ. ඒක පට්ටපල් බොරුවක්. නියමිත වැස්ස එන්න තියෙන්නෙ මැයි 15. ජුනි මාසෙ වෙනකොටත් වැස්සෙ නැත්නම් නියඟයක්. 2012 දිත් මෙහෙම තත්ත්වය ආවා. අපි ඉල්ලුම කළමනාකරණය කළා. ඉහළ විදුලි ඉල්ලුම අදටත් එහෙමයි. CFL.LED හඳුන්වාදීම බලශක්ති ඉතුරුම්කරණය ගැන විධිමත් වැඩ පිළිවෙළක් හැදුවා. ගෙවල්වල ඉඳන් සූර්යබලය ලබාදීම නෙට් මීටරින් හඳුන්වල දුන්නෙ මම. විදුලිබල මණ්ඩලයට උපරිම ලාභ අරන් දුන්නෙ මම. මට මොකද වුණේ? විදුලියෙන් ලාභයි කියල මාධ්‍යයෙ දාන්න එපා කියල එවකට හිටපු රාජ්‍ය නායකයා මාධ්‍යයට නියෝග කළා. ලංකා විදුලිබල මණ්ඩලයේ ලාභය නැති කරන්න කියල ඔහු මහා භාණ්ඩාගාරයට නියෝග කළා. තෙල් මිල ඉහළ යවල, බදුපනවල විදුලිබල මණ්ඩලයෙ මූල්‍ය ශක්තිය විනාශ කළා. 2015 මට ආයෙත් අවස්ථාව ලැබුණා. 2015 විදුලිබල මණ්ඩලය ආයෙත් ලාභ ලබන ආයතනයක් බවට පත් කළා. මණ්ඩලයෙ විධිමත් ටෙන්ඩර් පටිපාටියක් ඇති කළා. මම බිඳපු විදුලි මාෆියාව ආයෙත් හිස ඔසවපු එක ගැන කනගාටුයි.

දිගුකාලීන විදුලි ජනන සැලසුම් හරියාකාරව ක්‍රියාත්මක වෙන්නෙ නැහැ කියල විදුලි ඉංජිනේරුවො කියනවා. ඒ කතාව ඇත්තද?

ඒකට ඉංජිනේරුවොත් ආණ්ඩුත් වගකියන්න ඕන. දෝෂාරෝපණය කරල ඉංජිනේරුවන්ට ගැලවෙන්න බැහැ.

පෞද්ගලික බලාගාරවලින් විදුලිය මිලදී ගැනීමේදී මාෆියාවක් ක්‍රියාත්මක බව කියනවා. මේගැන මොකද කියන්නෙ?

ජලාශවල ජලය ඉක්මනින් පාවිච්චි කරල විදුලි අර්බුදයක් හදන්න පුළුවන්. මගෙ කාලෙ එහෙම දෙයක් කළා. 2011 ලෝක කුසලානය වෙලාවෙ ජල විදුලි බලාගාර 5ක් එකවර විවෘත කළා. ඒව කුමන්ත්‍රණ. මේ වසරෙත් ඕනකමින් මේ අර්බුදය ඇති කරපු බව පේනවා. ජනවාරි 01 වෙනකොට හොඳ ජල විදුලි ප්‍රභවයක් තිබුණා. ඒක අවිධිමත්ව පරිහරණය කළා. ඒකට ඇමැතිවරුන්ටයි, ආණ්ඩුවටයි බැණල වැඩක් නැහැ.

මේ මාෆියාව ඇතිවෙන්නෙ විදුලිබල මණ්ඩලය තුළින් කියලත් කියනවා?

මණ්ඩලයේ හැමෝම ඕවට සම්බන්ධ නැහැ. පුද්ගලික අංශයෙ අදහස ලාභ ඉපයීම. විදුලිබල මණ්ඩලය තියෙන්නෙ විශාල මූල්‍ය අර්බුදයක. තෙල් සංස්ථාවට මුදල් ගෙවල නැහැ. පුද්ගලික බලාගාරවලට ගෙවල නැහැ. බැංකුවලට ණයයි. අනෙක් පැත්තෙන් විදුලි බලය සැපයීම ගැනත් ලොකු අර්බුදයක් තියෙනවා.

2015 – 2018 අතර කාලෙදී ස්වාභාවික ද්‍රව වායු බලාගාර 3ක් ඉදිකරන්න ඉන්දියාව, චීනය, ජපානය එකඟවෙලා හිටිය. ඒව ඉදිවුණේ නැත්තෙ ඇයි?

ඔය එකක්වත් විධිමත් ටෙන්ඩර් පටිපාටියකට ආපුව නෙවෙයි. ඔය වගේ කතා ඕනතරම් මම අහල තියෙනවා. විධිමත් ටෙන්ඩර් කැඳවීමක් කළේ එක බලාගාරයකට විතරයි. ඒක අවුරුදු 3ක් තිස්සෙ හදාගන්න බැරිවුණා. විදුලිබල පනතට අනුව එක එක්කෙනාට ඕන විදියට බලාගාර හදන්න බැහැ.

මහජන උපයෝගීතා කොමිසමත් විදුලිබල මණ්ඩලයත් අතර ගැටුමත් මේ අර්බුදයට හේතුවක් බවයි කියන්නෙ?

පනතකින් මහජන උපයෝගීතා කොමිසම ගොඩනැගුවේ එවකට පැවති ආණ්ඩුව. අද විදුලිබල මණ්ඩලය කියල ආයතනයක් නැහැ. තියෙන්නේ ජනනය, සම්ප්‍රේෂණ, බෙදාහැරීම් කියල කලාප. මේ කලාපවලට ලයිසන් දෙන්නෙ මහජන උපයෝගීතා කොමිසමෙන්. මහජන උපයෝගීතා කොමිසමයි විදුලිබල මණ්ඩලයයි කොටස්වලට කැඩුවෙ 2002 දී. 2009 දි විදුලිබල පනත වෙනස් කරල විදුලිබල මණ්ඩලයේ පාලකය හැටියට මහජන උපයෝගීතා කොමිසම පත් කළා. දැන් දොස් කියල වැඩක් නැහැ. ඒ පනත්වලට අනුව වැඩ කරන්න ඕන.

විදුලිබල අර්බුදයට පිළියමක් ලෙස ඉදිවුණ නොරොච්චෝල බලාගාරය හැමදාම කැඩෙනවා. මේ ගැන මොකද කියන්නෙ?

නොයෙක් විවේචන තිබුණත් ඒ බලාගාරය නැත්නම් පැය 15ක් විදුලිය කපන්න වෙනවා. මේ බලාගාරයේ තාක්ෂණ ගැටලු තියෙනවා. මේ බලාගාරය අපේ පද්ධතියට විශාල වැඩියි. ඒක හදල තියෙන ප්‍රමිතියත් වෙනස්. මේ ගැටලුව ඒ නිසයි. බලාගාරයෙ දෙවැනි තුන්වෙනි අදියරවලදී අපිට යම් වාසිදායක තත්ත්වයක් හදාගන්න පුළුවන් වුණා.

මේ විදුලි අර්බුදය නිසා පෝර්ට් සිටිය, විදුලි දුම්රිය, නගර සංවර්ධන ව්‍යාපෘතිවලට බලපෑම් එල්ල විය හැකියි නේද?

ලොකු බලපෑමක් එල්ලවෙනවා. හැදෙන නිවාස සංවර්ධන ව්‍යාපෘතිවලට විදුලිය දීගන්න බැරිවුණොත් ලොකු ප්‍රශ්නයක්. මේ ගැන ආණ්ඩුව වැඩි අවධානයක් ගන්න ඕන. විදුලිබල හිඟය, හදිසිය පෙන්නල නීති විරෝධී කටයුතු කරන්න හරි හිතවතුන් ගෙන්වල බලාගාර හදන්න හරි හදනවනම් වළ ඉහගෙන කෑමක්, ඒක නතර කළ යුතුයි.

ආණ්ඩුව ගේන්න හදන ප්‍රති ත්‍රස්ත පනත ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනතටත් වඩා භයානක බවයි කියන්නෙ?

1978 දී ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනත ගෙනාවෙ අයර්ලන්තයේ තිබුණු ප්‍රශ්නය නිසා බ්‍රිතාන්‍ය ගෙනා ත්‍රස්ත පනත උපයෝගී කරගෙන. ඒකෙ අඩුපාඩු තිබුණා. වැරදි විදියට පාවිච්චි කළා. දේශපාලන විරුද්ධවාදීන් මර්දනයටත් යොදා ගත්ත‍ා. උතුරෙත් දකුණෙත් ත්‍රස්තවාද දෙකක් මර්දනයට මේ පනත ඉවහල් වුණා. අද ත්‍රස්තවාදය පැතිරීමේ ස්වරූපය වෙනත් සයිබර් ත්‍රස්තවාදයත් තියෙනවා. තනි පුද්ගල අවි ත්‍රස්තවාදයත් ඇතිවෙලා. මේව මෙහෙයවන්නෙ අන්තර් ජාලයෙන්. ඒ නිසා අලුත් පනතක් අවශ්‍යයි. මේ පනත ගැන සාකච්ඡා කරල වෙනස්කම් කරන්න පුළුවන්.

ජනාධිපතිවරණයෙදී එක්සත් ජාතික පෙරමුණ ඉදිරිපත් කරන්නෙ කවුද?

ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී කඳවුර ශක්තිමත් කරන්න පුළුවන්. ජයග්‍රහණය කරන්න පුළුවන් අපේක්ෂකයෙක් ඉදිරිපත් කරනවා. වැදගත් වෙන්නෙ ප්‍රතිපත්ති, පවුල්වාදය, ගජ මිතුරුවාදය අවසන් කරන්න පුළුවන් රටේ අවශ්‍යතාවට මුල්තැන දෙන කෙනකුට අපේ සහාය දෙනවා.


මෙම පුවතට අදාළව ප්‍රතිචාර දැක්වීමේ අයිතිය ඔබ සතුය. එම ප්‍රතිචාර lankaanews@gmail.com යන ඊ මේල් ලිපිනය වෙත යොමුකරන්න

Leave a Reply

Your email address will not be published.