මරණ දඩුවම සක්‍රීය කළොත් සංචාරක කර්මාන්තය අවධානමේ / බ්‍රිතාන්‍යය

මෙරට තුල මරණ දඩුවම සක්‍රීය කිරීමට ජනාධිපතිවරයා ගෙන ඇති තීරණයට විරෝධය පල කරමින් බ්‍රිතාන්‍ය නිවේදනයක් නිකුත් කර තිඛෙනවා.
එහි දැක්වෙන්නේ ජාත්‍යන්තර එකගතාවයන් කඩ කරමින් ශ්‍රී ලංකාව මෙම පියවර ගතහොත් සංචාරක කර්මාන්තය මෙන්ම ජාත්‍යන්තර සහායද අහිමිවනු ඇති බවයි.

ශ්‍රී ලංකාවේ මරණීය දණ්ඩනය සක්‍රීය කිරීම පිළිබඳව කනස්සල්ල පළ කරමින් එක්සත් රාජධානියේ ප්‍රකාශය.

මරණීය දණ්ඩනය භාවිතා කිරීම සම්බන්ධයෙන් දීර්ඝ කාලයක් තිස්සේ පැවති තහනම අත්හැර දැමීමට ශ්‍රී ලංකාව අදහස් කරන බවට පළ වන වාර්තා පිළිබඳව අපි දැඩි අවධානයෙන් සිටිමු. සෑම තත්වයක් තුළම මරණීය දණ්ඩනය ප්‍රතිපත්තිමය වශයෙන් භාවිතා කිරීමට එක්සත් රාජධානිය විරුද්ධ වේ.

මීට මාස 6 කට පෙර එක්සත් ජාතීන්ගේ මහා මණ්ඩල සැණකෙළියේදී මරණීය දණ්ඩනය භාවිතා කිරීම පිළිබඳ ගෝලීය තහනමකට පක්ෂව ශ්‍රී ලංකාව ඡන්දය ප්‍රකාශ කළේය. මෙම ප්‍රතිපත්තිය ආපසු හැරවීම ශ්‍රී ලංකාවේ ජාත්‍යන්තර ස්ථාවරයට හා සංචාරක ගමනාන්තයක් ලෙස සහ ව්‍යාපාර සඳහා වැඩෙන මධ්‍යස්ථානයක් ලෙස එහි කීර්තියට හානි කරන ප්‍රතිගාමී පියවරක් වනු ඇත. මරණීය දණ්ඩනය ක්‍රියාත්මක කිරීම අනිවාර්යයෙන්ම එක්සත් රාජධානියට ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීම ඇතුළු නීතිය ක්‍රියාත්මක කිරීමේ කාරණා සම්බන්ධයෙන් සහයෝගයෙන් කටයුතු කිරීම වඩාත් අපහසු වනු ඇති අතර අදාළ පොලිස්, ආරක්ෂක සහ වෙනත් ආරක්ෂක ගැටළු පිළිබඳ අපගේ තාක්ෂණික සහාය වැඩසටහන් සමාලෝචනය කිරීමට අපට අවශ්‍ය වනු ඇත.

මරණීය දණ්ඩනය නියම කිරීම අත්හිටුවන ලෙස අපි යළිත්ශ්‍රී ලංකාවෙන් ඉල්ලා සිටිමු.

2076

ආසාදිතයන්

1903

සුවය ලැබූ

162

දැනට රෝගීන්

11

මරණ

බෙදා හරින්න :

Leave a Reply

Your email address will not be published.