පළාත් සභා මැතිවරණය හා ඉදිරි ජනාධිපතිවරණය පිළිබද අභ්‍යන්තර හා ස්වදේශ කටයුතු සහ පළාත් සභා හා පළාත් පාලන රාජ්‍ය අමාත්‍ය ජේ. සී. අලවතුවල මහතා පලකරන අදහස්

ආණ්ඩුව වුවමනාවෙන්ම පළාත් සභා ඡන්දය කල් දමමින් ඉන්න බවට චෝදනා එල්ල වෙනවා?

අපි ඡන්දවලට බය නැහැ. ඡන්ද කල්දාන්න වුවමනාවකුත් නැහැ. නීතිය නොදැනයි ඔහොම දේවල් කියන්නෙ. පොහොට්ටු පක්ෂය නීතිය වරද්ද ගත්තෙ දැන් විතරක් නෙවෙයි. හොරෙන් ආණ්ඩුව අල්ලගන්න ගිහිල්ලත් ඒ අයට වැරදුනා. ආණ්ඩුව විසුරුවන්න කියල කෑගැහුවා. වසර හතරහමාරක් යනකන් ආණ්ඩුව විසුරුවන්න බැහැ කියල අධිකරණය කිව්වා. සිරිසේන ජනාධිපතිතුමාට ‍කොහොමත්ම මේ පාර්ලිමේන්තුව විසුරුවන්න බැහැ. පාර්ලිමේන්තු කාලෙ ඉවරවෙන කොට එතුමගෙ නිල කාලෙත් ඉවරයි. නීති විරෝධී, ව්‍යවස්ථා විරෝධී වැඩ තමයි ඔය ඒකාබද්ධ විපක්ෂයෙ කට්ටිය කළේ. ගම්මන්පිල, විමල් වීරවංශ හැමදාම කතා කරන්නෙ නීතියට පිටින් ගිහින්.

පළාත් සභා හයක නිල කාලය ඉවරයි. ඡන්ද කල්යාමෙන් ජනතාවගේ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී අයිතිය උල්ලංඝනය වෙනවා නේද?

පළාත් සභා ඡන්දෙ අලුත් ක්‍රමේට තියන්න පක්ෂ නායකයො එකඟ වුණා. ඒ අනුව පාර්ලිමේන්තුවට කෙටුම්පතක් ගෙනාවා. ඒක තුනෙන් දෙකෙන් සම්මත කළා. ඒක තමයි නීතිය. ඔක්කොම එකතුවෙලා සීමා නීර්ණ කමිටු වාර්තාව පරාජයට පත්කළා. දැන් ඔය කෑගහන කට්ටිය ඒ වෙලාවෙ ඒක සම්මත කළා නම් ඡන්දය තියන්න තිබුණා. මේ ගැටලු ලිහන්න නැවත පාර්ලිමේන්තුවෙ තුනෙන් දෙකක් අවශ්‍යයි. මේක ආණ්ඩුවට තනියෙන් කරන්න බැහැ. කඩින් කඩ මැතිවරණ තියන්නෙ නැහැ කියල 2015 ජනවාරි 08 අපි ජනතාවට පොරොන්දු වුණා. ජනාධිපතිතුමාට ඒ පොරොන්දු අමතක වෙලාද දන්නෙ නැහැ. මහින්ද රාජපක්ෂ මහත්තය කඩින්කඩ මැතිවරණ තියල කරපු හරිය අපි දන්නවා. ජනතාව ඒ ක්‍රමය ප්‍රතික්ෂේප කළා. දැන් නීතියට අනුව ජනාධිපතිවරණය තියන්න පුළුවන්. අපි ඒකට ලැහැස්තියි.

දින 51 ආණ්ඩු කාලෙ පළාත් සභා තියන්න කෙටුම්පතක් සැකසූ බව කියනවා. ඒ කෙටුම්පත ගෙනැවිත් පළාත් සභා ඡන්දය තියන්න පුළුවන් නේද?

දින 51 හොර ආණ්ඩුව කරපු වැඩ උසාවියෙන් අවලංගු කළා. සමහර නඩුත් ඒ කාලෙ අයින් කරගත්තා. ඒ කාලෙ කරපු සියලු වැඩ වැරදියි. ඒ නිසා නැවත පක්ෂ නායකයන් කතා කරල මේගැන තීන්දුවක් ගන්න ඕන. ආණ්ඩුවටවත් එක්සත් ජාතික පක්ෂයටවත් තනිව මේ තීරණ ගන්න බැහැ. මේක පාර්ලිමේන්තුවෙ හැමෝගෙම වගකීමක්.

පළාත් සභා ඡන්ද අයිතිය වෙනුවෙන් ආණ්ඩුවට එරෙහිව පොදුජන පෙරමුණ නඩු පවරන බව එස්. එම්. චන්ද්‍රසේන මන්ත්‍රීතුමා කියනවා?

චන්ද්‍රසේන මන්ත්‍රීතුමා කියන ඒව එච්චර ගණන් ගන්න එපා. ඒ අය රටේ නීතිය ගැනවත්, ව්‍යවස්ථාව ගැනවත් එච්චර හිතන අය නෙවෙයි. ඒ අය ඒ ගැන දන්නෙත් නැහැ. නඩුවකට යන්න දෙයක් මෙතන නැහැ. පක්ෂ නායකයො තීන්දුවක් ගන්න ඕන. මේක ආණ්ඩුවෙ ප්‍රශ්නයක් නෙවෙයි. ප්‍රශ්නෙ තියෙන්නෙ පාර්ලිමේන්තුවෙ.

පළාත් පාලන ඡන්ද පරාජයත් එක්ක ආණ්ඩුව ඡන්දවලට බයවෙලා කියලත් කියනවා?

පළාත් පාලන ඡන්දෙ වෙලාවෙ ආණ්ඩුවට චෝදනා ගණනාවක් තිබුණා. ආණ්ඩුව අරගෙන ගියේ පක්ෂ දෙකක් එකතුවෙලා. ජනාධිපතිතුමා ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂය මෙහෙයවුවා. එක්සත් ජාතික පක්ෂය අගමැතිතුමා මෙහෙයවූවා. පළාත් පාලන ඇමැති හිටියෙ ජනාධිපතිතුමාගෙ පාර්ශ්වයෙ. පළාත් පාලන මැතිවරණ කල් ගියේ ජනාධිපතිතුමා හින්ද. අපි නිරන්තරවම කිව්වෙ හරිවෙලාවට පළාත් පාලන ඡන්ද තියන්න ඕන කියලා. හරි වෙලාව ඡන්දෙ තිබ්බනම් සියලුම පළාත් පාලන ආයතන අපි දිනනවා. ඒ ඡන්දෙ දිගට ඇද්දෙ ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂය. අලුත් ඡන්ද ක්‍රමයටත් අපි විරුද්ධ බව කණ්ඩායම් රැස්වීම්වලදී කිව්වා. ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයයි ජනාධිපතිතුමාගෙයි වුවමනාවට පළාත් පාලන නියෝජිත සංඛ්‍යාව වැඩි කළා. දැන් පළාත් පාලන ආයතනවල ඉඩත් නැහැ. මුදල් නාස්තියක් වුණා. ඕනම මැතිවරණයක් ජයග්‍රහණය කරන්න පුළුවන් තැනක දැන් අපි ඉන්නවා. ඔක්තෝබර් 26 න් පස්සෙ අපි ශක්තිමත් වුණා.

එක්සත් ජාතික පක්ෂ ජනාධිපති අපේක්ෂකත්වයට විවිධ නම් යෝජනා වෙනවා. මේ ගැන ඔබ මොකද කියන්නෙ?

ජනාධිපතිවරණය කැඳවපු ගමන් අපේ පක්ෂයෙ අපේක්ෂකය කියනවා. පක්ෂ නායකයත් කෘත්‍යාධිකාරි මණ්ඩලයත් ඒ ගැන තීන්දු ගන්නවා. දැනටමත් පොහොට්ටු පක්ෂයෙ අපේක්ෂකයො කීපදෙනෙක්ම ඉන්නවා. මහින්ද රාජපක්ෂ මහත්තයගෙ සහෝදරයොම කීදෙනෙක් ඒකට ලෑස්ති වෙනවද? ගෝඨාභය රාජපක්ෂ, චමල් රාජපක්ෂ දෙන්නම සුදුසුයි කියනවා. සමහරු මහින්ද රාජපක්ෂව ඉල්ලනවා. ගෙදර ඇතුළෙම ප්‍රශ්න. දිනේෂ් ගුණවර්ධන, වාසුදේව මහත්තයත් සුදුසුයි කියනවා. ඒ අස්සෙ ජනාධිපතිතුමත් ඉල්ලනව කියනවා.

එක්සත් ජාතික පක්ෂය සන්ධානගතවීමක් ගැන කතාවෙනවා. මේ තත්ත්වය ඔබ දකින්නෙ කොහොමද?

අපි දැන් පක්ෂයක් හැටියට ඉස්සරහට ඇවිත් තියෙන්නෙ. ඔක්තෝබර් 26 න් පස්සෙ අපේ පක්ෂයෙ ලොකු පිබිදීමක් ඇතිවුණා. ඊට ඉස්සෙල්ල අපිට අපේ මිනිස්සු එක්ක වැඩ කරන්න වෙලාවක් තිබුණෙ නැහැ. ‍අපි අරලියගහ මන්දිරයේ දවස් 45 ක් හිටියා. ඒ කාලෙ අපේ පාක්ෂිකයො මුණගැහුණා. ඉදිරි වැඩ ගැන කතා කළා. දුරස්වෙච්ච අය අපිත් එක්ක එකතුවුණා. අපි ගෝල්පේස්පිටිය පිරෙව්වා. දේශපාලන පක්ෂයක් කොළඹට ගෙනාපු වැඩිම සෙනඟ ගෙනාවා. නිදාගෙන හිටපු අලියව නැඟිට්ටෙව්වා. ඊළඟට එන ඕන මැතිවරණයක් එක්සත් ජාතික පෙරමුණට දිනන්න පුළුවන්.

ඔබ ඔහොම කිව්වට එක්සත් ජාතික පක්ෂ පසුපෙළ මන්ත්‍රීවරු කළකිරීමකින් ඉන්න බව තමයි කියන්නෙ?

ඔවුන්ගෙ ගැටලු තියෙනවා. ආණ්ඩු පක්ෂ නියෝජ්‍ය සංවිධායකට ඒ ගැන අපි කිව්වා. ගොඩක් අයට තියෙන්නෙ ජනතාවගේ ගැටලුවලට විසඳුම් නැති එක. ඇමැතිවරුන් සමඟ එකතුවෙලා ජනතාවගෙ ගැටලු විසඳන්න වැඩපිළිවෙළක් දැන් සැකසුවා. පසුපෙළ මන්ත්‍රීවරුන්ගෙ ගැටලුවලට කඩිනමින් පිළිතුරු දෙන්න අගමැතිතුමා පොරොන්දු වුණා.

අපේ අනුමැතිය නැතිව ආණ්ඩුවට වැඩ කරන්න බැහැ. තමන් නැත්නම් ආණ්ඩුවට යන්න බැහැ. ද්‍රවිඩ ජාතික සන්ධාන මන්ත්‍රීවරුන් කරන මේ ප්‍රකාශ ගැන ඔබ මොකද කියන්නෙ?

ද්‍රවිඩ ජාතික සන්ධානය ගැන රටේ ඇතිකරල තියෙන්නෙ බොරු බියක්. ඔවුන් මේ රටේ එක ප්‍රදේශයක් නියෝජනය කරන පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරු. ද්‍රවිඩ ජාතික සන්ධානෙ මන්ත්‍රීවරු මහින්ද රාජපක්ෂ මහත්තයට සහාය දෙනව කිව්වනම් ඔක්කොම ගන්නෙ නැද්ද? සහය දෙනව කිව්වෙ එක්කෙනයි. එයාව අරගෙන නියෝජ්‍ය ඇමැතිකමකුත් දුන්නා. ඒ අය අපිට සහායදෙන්නෙ කොන්දේසි විරහිතව. ඔවුන් ඉල්ලන්නෙ උතුරෙ සංවර්ධනය විතරයි. ඒක සාධාරණයි. ඒ පළාත් සංවර්ධනය කරන්න ඕන. ඒකීය රටක් තුළ බලය විමධ්‍යගත කරන්න බුද්ධාගමට ප්‍රමුඛස්ථානය දෙන්න ද්‍රවිඩ ජාතික සන්ධානය එකඟවෙලා තියෙනවා. ඒක ලොකු ජයග්‍රහණයක්. එක්සත් ජාතික පක්ෂය හැටියට අපි ඕනම ජාතියක් එක්ක එකතුවෙලා වැඩකරන්න සූදානම්.

ප්‍රාදේශීය ලේකම් කාර්යාලවලින් සේවා ලබාගන්න යාමෙදි විවිධ දුෂ්කරතා ඇති වෙන බවට මැසිවිලි නැඟෙනවා. මේ සේවාව කාර්යක්ෂම කරන්න මොන වගේ වැඩපිළිවෙළක්ද සැකසෙන්නෙ?

දැන් සියලු දේවල් ක්‍රියාත්මක වෙන්නෙ ප්‍රාදේශීය ලේකම් කාර්යාල හරහා. විවිධ චෝදනා අපිටත් එනවා. රාජ්‍ය සේවකයන්ගෙ ආකල්පමය වෙනසක් ඇති කරන්න වැඩපිළිවෙළක් අපි සැකසුවා. ප්‍රාදේශීය ලේකම් කාර්යාල නවීකරණය කරනවා.

ගමට වැඩ කරන්න රජයේ නිලධාරින් ගොඩක් හිටියත් ඔවුන්ගෙන් හොඳ සේවාවක් ලැබෙන්නෙ නැහැ කියලත් චෝදනාවක් තියෙනවාද?

ගමේ නිලධාරින්ට එකතුවෙන්න තැනක් නැහැ. එකම වහලක් යටින් ගමේ වැඩටික කරගන්න තැනක් අවශ්‍යයි. සේවා පියසෙන් ග්‍රාම රාජ්‍ය වැඩපිළිවෙළ හැදෙන්නෙ ඒ අඩුව පුරවන්න. ඒක අගමැතිතුමාගෙ සංකල්පයක්.

22501

ආසාදිතයන්

16226

සුවය ලැබූ

6168

දැනට රෝගීන්

107

මරණ

බෙදා හරින්න :