මම ජනාධිපති වෙන්න ඡන්දයක් ඉල්ලන්නේ නෑ. ඒ නිසා මට කවදාවත් ජනාධිපති වෙන්නත් බෑ. ඒත් මම ජනපති වුණොත් මෙහෙමයි කරන්නේ. දැන් අපි නිදහස ලබලා අවුරුදු හැත්තැ එකක්. අපි ලෝකෙටම ණයයි. මේකට වැරදි ජනතාවද පාලකයෝද? මේ පාලකයෝ තමා වැරදි. අපි මේ පාලනය වෙනස් කරන්න ඕනෑ.

මගේ කල්පනාවේ හැටියට මේ රට පාලනය කරපු පක්ෂ දෙකේම පිරිස බොහොම නරක විදිහට කල්පනා කරපු උදවිය. ඔය කට්ටිය ඉන්නකම් කුලල් කා ගන්නවා සදහටම. පාලනය කරපු හැමදෙනාවම හිරේ දාන්න ඕනෑ. එහෙමත් සුද්දවන්තයෝ දෙතුන් දෙනෙක් ඇති. දේශපාලනඥයින්ට දෙන වරප්‍රසාද නැති කරන්න ඕනෑ. මං ජනාධිපති වුණොත් කාර් පර්මීට් එක නැති කරනවා. කාර් එකක් දෙනවා හැමෝටම, පර්මීට් දෙන්නේ නෑ. දැන් කාර් පර්මීට් එක ලක්ෂ දෙසීය පනහට තුන්සීයට විකුණනවා. ඒ නිසා පර්මීට් නැති කරනවා.

කිසිම කෙනෙක්ට තමන්ගේ ඥාතියෙක්ව තමන්ගේ ඔෆීස් එකට ගන්න බැරිවෙන්න නීතියක් ගේනවා. තමාගේ බිරිඳ, දුව, බෑනා ඒ කිසිම කෙනෙක්ව ඔෆිස් එකට ගේන්න බැරිකරන්න ඕනෑ. එහෙම ගෙනාවම කරන්නේ ඔක්කෝම නරක වැඩ. කාර් දෙනවා අරවා මේවා දෙනවා. පිරිසිදු දේශපාලනයක් සඳහා ඔය පනින එක සම්පූර්ණයෙන්ම නතර කරනවා. ඒ පැත්තෙන් මේ පැත්තට පනිනවා කෝටි පනහක් අරගන්නවා.

ආර්ථිකය ගැන ආර්ථික විශේෂඥයන්ගේ මණ්ඩලයක් පත් කළ යුතුයි. මේ රටේ ආර්ථිකය ගැන දන්න මිනිස්සු කොච්චර ඉන්නවාද? ඒ මිනිසුන්ගේ දැනුම ලබාගත්තා නම් මේවා පාඩුවට දුවන්නේ නෑ. ශ්‍රීලංකන් ගුවන් සමාගම බිලියන ගාණක් පාඩුයි. හැබැයි සිංගප්පූරුව ගුවන් සමාගම ලෝකේම දැවැන්තම ගුවන් සමාගමක් බවට පත්වෙලා. මේ දිහා බැලුවාම මොකක්ද පේන්නේ, ඉතාම නරක ක්‍රියාදාමයක් තුළ හොරකම් සිද්ධවෙනවා කියන එක. නැත්නම් මේ තත්ත්වයට වැටෙන්න බෑනේ. ඒ නිසා මේවා පාලනය කරන්න දැනුම තියන උදවියට දෙනවා.

කැබිනට් මණ්ඩලයට අගමැතිකමට මේ එක්කෙනෙක්ටවත් එන්න දෙන්නේ නෑ. ක්‍රිකට් ගහනකොට මොකටද තේරීම් කමිටුවක් පත්කරන්නේ. හොඳම ළමයි තෝරගන්න. එතකොට දේශපාලනයට හොඳම අය හොයන්න ඕනෑ නැද්ද? රට ඉදිරියට ගෙනියන්න ඕනෑ. විෂය ගැන දැනුමක් නැති මිනිස්සු හිතවත්කම්වලට තමා දැන් මේවා දීලා තියෙන්නේ.

හැබැයි මට බලය ලැබුණොත් ඕක තමයි මම කරන්නේ. අවුරුදු හැත්තෑ එකක් පාලනය කරපු පක්ෂ දෙකේ ඔක්කොමලාම හිරේ දාලා. හොඳ දැනුම ඇති පුද්ගලයන්ට රට දුවන්න සෙට්කරලා ඉවර වෙලා. අවුරුද්දකට පස්සේ රට හොඳ ක්‍රියාදාමයක සෙට්වෙලා තියෙනවා නම් ඡන්දකට යනවා.

රටේ නීතිය ස්ථාපිත කරනවා. වැරදි කරන හැමෝටම එක හැන්දෙන් බෙදන්න ඕනේ. මුදල් ඇමැතිද අර ඇමැතිද මේ ඇමැති ද නෙවෙයි වැරදි කරන හැමෝම නීතිය අකුරටම ක්‍රියාත්මක කරන විදිහට සිස්ටම් එකක් හදනවා. පළවෙනි පැය විසි හතරේ කරන්නේ ඒක තමයි. නීතිය ස්ථාපිත කරනවා. ඔය පක්ෂ දෙකේ කට්ටිය හිරේ දානවා. ඇත්තටම ඒ ගොල්ලෝ ඉන්නකම් කරන්න බෑ. මේ ගොල්ලෝ මෙච්චර කල් නිදහසෙන් පස්සේ අවුරුදු හැත්තෑ එකක් කෙරැවානේ. ආර්ථිකය ගොඩ ආවේ නෑනේ. හොඳ දැනුම, දැක්ම තියෙන අවංක මිනිස්සුන්ව ඉදිරියට ගේන්න ඕනා. එකට ඉදිරිපත් වෙන්නේ අලුත්ම කට්ටිය. අවම සුදුසුකම උසස් පෙළවත් සමත් වෙන්න ඕනා. ඒක ප්‍රජාත්‍රන්තවාදී නෙවෙයි කියල හිතෙනවා නම් අහන්න තියෙන්නේ මෙච්චර කල් මේ කට්ටිය කරපු දේවල් ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී ද කියලයි.

ජිප්සීස් නායක, ගායන ශිල්පී සුනිල් පෙරේරා – Deshaya

22501

ආසාදිතයන්

16226

සුවය ලැබූ

6168

දැනට රෝගීන්

107

මරණ

බෙදා හරින්න :