චන්ද්‍රිකා සාකච්ජාවට විරුද්ධයි / නිමල් සිරිපාලට තදවෙයි

මේ සතියේත් කැබිනට් මණ්ඩල රැස්වීම පැවැත්වුණේ පාර්ලිමේන්තුවේදීය. ඒ අය වැය විවාදය පැවැත්වෙන නිසා මේ දිනවල කැබිනට් රැස්වීම ජනාධිපති ‍ලේකම් කාර්යාලයේ නොපවත්වා පාර්ලිමේන්තුවේදී පවත්වන්නේ ඇමැතිවරුන්ගේ පහසුව තකාය. කැබිනට් රැස්වීම අවසන්වීමෙන් පසුව ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන ගියේ වෝටර්ස් ඒජ් හෝටලයටය. ඒ සූර්ය බලසංග්‍රාමය යටතේ කිලෝවොට් සියයක් සම්පූර්ණ වීම නිමිත්තෙන් පැවැති උත්සවයකට සහභාගී වීමටය.
අවුරුදු තුනකට කලින් මට මේ දවස හොඳටම මතකයි. මම අවුරුදු තුනකට කලින් අද වගේ දවසක තමයි පාර්ලිමේන්තුවෙන් එළියට ඇවිත් ‍පොදු අපේක්ෂකයා ලෙස ඉදිරිපත් වන බව ප්‍රකාශ කිරීමට පාර්ලිමේන්තුවෙන් එළියට ආවේ මේ වගේ වෙලාවේදී තමයි. අදත් මම මෙතැනට ආවේ පාර්ලිමේන්තුවේ ඉඳලා මෛත්‍රී කීවේය.
ඉන් පසුව ඔහු ගියේ පදනම් ආයතනයටය. ඒ මාධ්‍යවේදී රුචිර දිලාන් ලියූ මැති සබයේ රස කතා කෘතිය එළිදැක්වීමේ අවස්ථාවට එක්වීමටය. මේ අවස්ථාවට ඒකාබද්ධ විපක්ෂයේ මැති ඇමැතිවරු පිරිසක්ද එක්ව සිටියහ. උත්සවයට පැමිණි මෛත්‍රී පිළිගනු ලැබුවේ බුලත් අතක් දෙමිනි.
සර් ඡන්ද ලාංඡනයම දීලා පිළිගත්තා නේද අසල සිටි පවිත්‍රා මෛත්‍රීගෙන් ඇසුවේ සිනාසෙමිනි.
මගේ ඡන්ද ලකුණ විතරක් නමෛයි. මේක ඔයගොල්ලන්ගේත් ඡන්ද ලකුණ නේ මෛත්‍රී සිනාවෙන්ම උත්තර දුන්නේය.
මේ අතර මෛත්‍රී පසුගිය සතියේදී මධ්‍යම කාරක සභාව කැඳවා තිබුණේය. ඒ පැජට් පාරේ පිහිටි ජනාධිපති නිල නිවසේදීය. පක්ෂ මහ ‍ලේකම් දුමින්ද දිසානායක ආරම්භයේදී කතා කළේය. මේ අතර කාගේත් අවධානයට ලක්වූයේ හිටපු අගමැති දි.මු. ජයරත්න කළ ප්‍රකාශය වෙතය.
ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂය සමහර කාලවලදී බෙදී වෙන්වී ගියා. ඒ කාලයේදී පක්ෂය විනාශ වෙලා ගියා. ඒත් පස්සේ ආපසු එකතු වුණා. ඒ එකතු වුණ හැම වෙලාවකම වඩාත් හොඳින් ජයග්‍රහණය කළා. අපි ඇත්ත තේරුම්ගත යුතුයි. පාක්ෂිකයාගේ මතය සහ අදහස අවබෝධ කරගත යුතුයි. එවිට ජයග්‍රහණය අපහසු වෙන්නේ නෑ. පක්ෂය බෙදුණ හැම වෙලාවකම මම නායකත්වය එක්ක සමගිව සිටියා. එසේ සිටිමින් දුරස්වූ පාර්ශ්වයන් එක් කරගන්නවා. අදත් වෙන්න ඕන ඒ දේම තමයි. ඒ නිසා අපි පක්ෂයක් විදියට ඉදලා පක්ෂය ජයග්‍රහණය කරන්න ඕන. ඒක තමයි මේ වෙලාවේදී ජනාධිපතිතුමාට දෙන්න පුළුවන් සහයෝගය දි.මු. කීවේය.
ඔහුගේ කතාවෙන් පසුව නැගී සිටියේ නිමල් සිරිපාල ද සිල්වා ඇමැතිවරයාය. එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ පසුපෙළ මන්ත්‍රීවරුන්ගේ කටයුතු ඔහුගේ දැඩි විවේචනයට ලක්විය.
ජනාධිපතිතුමනි, අපි මේ ආණ්ඩුවේ ඉන්නේ ඔබතුමා නිසා. ඒත් යූ.එන්.පී. එකේ අය හිතාගෙන ඉන්නේ අපි ඒගොල්ලන්ගේ ආණ්ඩුවේ බලෙන් එල්ලිලා ඉන්නවාය කියලා. ඒ අය දන්නේ නෑ ඔබතුමා නැතිනම් මේ අයට ආණ්ඩුවක් හදන්න බෑ කියන එක. ඔබතුමා නැත්නම් මේ ආණ්ඩුවට තුනෙන් දෙකක් තියා එකසිය දහතුනක් හොයාගන්න පුලුවන්ද? කොහොම වුණත් අපි සතුටුවෙන්න ඕන. ඒ තමයි ඔබතුමා නිසා මේ රට බේරිලා තියෙන එක. මහ බැංකුවේ හොරකම් එළි කරන්න පුළුවන් වුණේ ජනාධිපතිතුමා නිසයි. එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ අය දැන් ජනාධිපතිතුමා විවේචනය කරන්න අරගෙන තිබෙනවා. මෙහෙම වුණොත් අපිටත් යූ.එන්.පී. එකේ අයට ගහන්න වේවි නිමල් සිරිපාල කීවේය.
ඇයි ඉතිං ‍පොහොට්ටුවේ අයත් විවේචනය කරනවානේ චන්ද්‍රිකා නැගිට කතා කරන්න විය.
ඒ අය ජනාධිපතිතුමාට දොස් කියන්නේ නෑ. ඔවුන් විවේචනය කරන්නේ ආණ්ඩුවේ වැඩපිළිවෙල. අපිටත් ඒවාට විවේචන තියෙනවා නිමල් සිරිපාල කීවේය.
ඒකේ ඉන්නේ හොරකම් කරපු අයනේ චන්ද්‍රිකා කීවාය.
ඒකේ විතක් නමෛයි මේකෙත් හොරකම් කරපු අය ඉන්නවානේ නිමල් සිරිපාල යළිත් කියන විට චන්ද්‍රිකා නිහඬ වූවාය.
ලක්ෂ්මන් යාපා අබේවර්ධන ඇමැතිවරයා මධ්‍යම කාරක සභාවට ගොස් තිබුණේ පුවත්පත් දෙකක් රැගෙනය. ඒ ඉංග්‍රීසි පුවත්පතක් සහ සිංහල පුවත්පතකි.
කලින් දවසේ ඉංග්‍රීසි පත්තරේ තීරු ලිපියක ගියපු කතාවක් පහුවෙනිදා සිංහල පත්තරේ දාලා තියෙනවා. මේක නිර්මාණය කරපු කතාවක්. ඔබතුමා නොකියපු කතාවක් මේකේ ගිහින් තියෙනවා. දැන් මේ කතාව රට පුරාම ගිහින් තියෙනවා. සරමක් ඇදගෙන ගිහින් මහින්ද මහත්තයා එක්ක කතා කරන්න බෑ කියලා තියෙන බව තමයි මේකේ තියෙන්නේ. මේ කතාව රට පුරාම ගිහින් තියෙනවා. ආණ්ඩු කරනවාට වඩා අමාරු වැඩේ වෙන්නේ මේ ගැහිලිවලට මුහුණදෙන එක. මේ කතාව මම මධ්‍යම කාරක සභාවට කියන්නේ අපේ පක්ෂයේ ජයග්‍රහණය වලක්වන්න ක්‍රියාත්මක වෙන වැඩසටහන් ගැන තේරුම්ගන්න ලක්ෂ්මන් යාපා කීවේය.
මේ වගේ නිව්ස් ප්ලාන්ට් කරන එක අපි ඉස්සරහටත් බලා‍පොරොත්තු වෙන්න ඕන. හැබැයි මම කියන්නේ යූ.එන්.පී. එක්ක යන මේ ගමනට වඩා අපි එකතුවෙලා හොඳ ගමනක් යන්න පුළුවන්සුසිල් කීවේය.
පක්ෂයේ සංවිධාන කටයුතු අපි කරලා ඉවරයි. අපිට ජයග්‍රහණය කරන්න පුලුවන් වුණත් ඒකාබද්ධ විපක්ෂය එකතු කරගත්තොත් විජයග්‍රහණය කරන්න පුලුවන් ඩිලාන් පෙරේරා කීවේය.

10424

ආසාදිතයන්

4282

සුවය ලැබූ

6123

දැනට රෝගීන්

19

මරණ

බෙදා හරින්න :

Leave a Reply

Your email address will not be published.