නිව් ඩයමන්ඩ් මෙහෙයුම් සඳහා බ්‍රිතාන්‍ය කණ්ඩායමක් දිවයිනට

“නිව් ඩයමන්ඩ්“ නෞකාවේ ආපදා තත්වය පිළිබඳ ඉදිරි මෙහෙයුම් කටයුතු සඳහා බ්‍රිතාන්‍ය සහ නෙදර්ලන්ත විශේෂඥයින් 10 දෙනෙකුගෙන් යුත් කණ්ඩායමක් අද උදෑසන දිවයිනට පැමිණියේය.

මුදවා ගැනීමේ මෙහෙයුම් විශේෂඥයින්, ආපදා තක්සේරුකරුවන් හා නීති උපදේශකයින් ඇතුළු 10 දෙනෙකු ඊට අයත්. මේ අතර, “නිව් ඩයමන්ඩ්“ නෞකාවේ ගින්න නිවා දැමීමේ ක්‍රියාන්විතයට එක්ව සිටින, සියලු පාර්ශවකරුවන්ට සිය ස්ත්‍රතිය පළ කරන බව අග්‍රාමාත්‍ය මහින්ද රාජපක්‍ෂ මහතා පවසයි.

ශ්‍රී ලංකා නාවික හමුදාව සමඟ අනෙකුත් පාර්ශවකරුවන් ගින්න නිවීම සඳහා රසායනික ද්‍රව්‍ය සහ ජලය යොදා ගෙන ආපදාවට ලක්වූ නෞකාවේ ගිනිනිවීම හා සිසිලන ආවරණය ලබාදීම තවදුරටත් ඉතා කාර්යක්‍ෂමව සිදු කරනු ලබයි. ගොඩබිම සිට නාවික සැතමුප් 40ක, එනම් කිලෝ මිටර් 74ක් පමණ දක්වා වූ ගැඹුරු මුහුදේ නෞකාව රඳවාගෙන ක්‍රියාත්මක වන මෙම මෙහෙයුම සඳහා, ඊයේ මධ්‍යම රාත්‍රියේ “ඕෂන් බ්ලිස්“ [Ocean bliss] නම් ට්‍රග් යාත්‍රාවද එක්විය. ඊයේ රාත්‍රී කාලයේ දී ආපදාවට පත් නෞකාව ඇති මුහුදු ප්‍රදේශයේ යම් රළු ස්වභාවයක් හා සුළඟේ වැඩිවීමක් නිරීක්‍ෂණය වුවද, එම අභියෝග හමුවේ ද, මෙම ආපදා කළමනාකරණ මෙහෙයුම අඛණ්ඩව සිදු කෙරුණු අතර, අද දිනය පුරාවට ද දහන අපෝෂක රසායනික ද්‍රව්‍ය හා ජලය යොදා ගනිමින් මෙම ආපදා තත්වය මැඩ පැවැත්වීමට කටයුතු සූදානම් කර ඇත.

6287

ආසාදිතයන්

3561

සුවය ලැබූ

2712

දැනට රෝගීන්

14

මරණ

බෙදා හරින්න :

Leave a Reply

Your email address will not be published.